Apie karininko garbę

Pastarieji įvykiai, kai pasitraukti iš užimamų pareigų buvo priverstas pasitraukti generolas Ričardas Pocius, suteikė progą įvertinti dviejų žmonių, dviejų pareigūnų pasisakymus apie vieną ir tą patį įvykį. Esmė tame, kad abu aukštus postus teisėsaugos struktūroje užimantys vyrai pateikia kiek priešingas to paties įvykio ir visos istorijos versijas. R.Pocius teigimu jis sulaukė iš Požėlos skambučio su pagalbos prašymu malšinti riaušes, pastarasis tai neigia, neva pagalbos neprašė.Tad kuris iš paminėtų vyrų vengia pasakyti tiesą arba galimai meluoja.  Šiuo atveju galimas ir individualus abiejų pusių buvusio pokalbio interpretavimas arba prisiminimai, tačiau daug įdomesnis yra abiejų  pareigūnų pilnas pasisakymas bei komentarai apie nuskambėjusius įvykius.

Reikėtų paminėti, kad neretai žmonės, net neturėdami specialaus paruošimo ir įgūdžių atpažinti melą, jį pakankamai tiksliai nustato intuityviai. Tikriausiai nevienas yra matęs meluojančio vaiko elgseną.

Profailingo arba kūno kalbos ekspertai remiasi metodika ir požymiais, kurie pakankamai tiksliai padeda nustatyti kada žmogus meluoja arba stengiasi nuslėpti tiesą. Požymiai yra identiški tiems, kuriuos fiksuoja vadinamas melo detektorius arba poligrafas- prietaisas, užrašinėjantis net menkiausius žmogaus fiziologinius pokyčius, kurie atsiranda tam tikrose pokalbio ar apklausos vietose. Analogiškai dirba ir profailingo specialistai. Tik šie minėtus pokyčius fiksuoja užsirašydami ranka. Ypatingas dėmesys visuomet atkreipiamas į veido išraiškos pakitimus- vadinamąją mikromimiką. Tai neretai sekundės dalį užimantys, kartais vos pastebimi veido išraiškos pakitimai. Reikia pažymėti, kad kartais tik specialistai sugeba atskirti įprastą jaudulį nuo melo, kai jaudinamasi dėl galimų pasekmių ar atsakomybės.

Mimika laikoma labiausiai informatyviu informacijos kanalu, parodančiu tikrąsias emocijas ir mintis, kurios gali skirtis nuo to, ką žmogus kalba. Veido išraiška, joje atsispindinčios emocijos yra universalios, nesvarbu koks žmogaus amžius, tautybė, religija ar politinės pažiūros. Kai kurie žmonės sugeba itin gerai kontroliuoti savo emocijas ir bendravimo metu neparodyti jų nei kūno kalba, nei veido išraiška. Kitų veido išraiškos patvirtina arba paneigia kiekvieną jų ištartą žodį. Tokius žmones galima lengvai “skaityti” ir be didesnių pastangų pagauti meluojant. Vienas tokių itin lengvai “skaitomų” žmonių- buvęs premjeras S.Skvernelis, kurio veido išraiškas galima būtų panaudoti sudarant visų žinomų žmogaus emocijų katalogą. Stebint šį politiką galima neklystant pasakyti kokia yra tikroji jo nuomonė apie kiekvieną ištartą žodį ar išsakytą mintį. Kita vertus, dinamiška mimika bei paraverbalika suteikia S.Skverneliui neginčytinos charizmos. Tokių lengvai “skaitomų” ir dažnai šmėžuojančių televizorių ekranuose žmonių yra daug.  Jei kai kurie politikai žinotų kaip akivaizdžiai matomas jų sakomas melas, jie nebesirodytų prieš kameras. Kita vertus, kai kuriems tai greičiausiai nė motais, mat jie įsitikinę savo nebaudžiamumu….

Štai tik keletas požymių, parodančių, kad žmogus galimai meluoja arba vengia sakyti tiesą. Meluojantis žmogus sakydamas tiesos neatitinkančius faktus nusuka žvilgsnį, vengia akių kontakto- nuleidžia, nudelbia galvą. Meluojantis žmogus, ypač jausdamas atsakomybę, labiau jaudinasi, todėl dažniau nei įprastai laižo lūpas- nuo nervinės įtampos sausėja burnos gleivinė. Melo intarpus melagis, ypač pagautas meluojant, neretai paverčia juoku, šypsosi, neretai tuo pat metu neleisdamas žvilgsnį. Jautriose pokalbio vietose, arba ten, kur falsifikuojami faktai, melagis labiau susijaudina, tad pasikeičia jo kvėpavimas, parausta veidas, pasirodo prakaitas, žmogus pradeda kosčioti, mikčioti, krenkšti ar čepsėti, balsas trūkčioja, kalboje naudoja pasikartojančias, išmoktas tezes, nesugeba sklandžiai pakartoti įvykių eigos ir pan.

Grįžtant prie dviejų jėgos struktūrų karininkų vienas kitam prieštaraujančių teiginių, kai  teisybė gali būti tik viena. Kaip profailingo ir kūno kalbos ekspertas galiu teigti, kad vienas iš pareigūnų vengė sakyti visą tiesą ir nebuvo nuoširdus, kas vaizdo įraše pastebėta ne vieną kartą.

Pamėginkite pagal aukščiau paminėtus universalius melagių atpažinimo- gaudymo požymius nustatyti, kuris pareigūnas galimai nebuvo atviras. Taip pat vertas dėmesio vienoje iš transliacijų VRM viceministro pasisakymas. Be aiškiai išreikštos viešo kalbėjimo baimės yra įdomių šio asmens elgsenos detalių iš aukščiau aprašytų požymių sąrašo.

Abu pilnus vaizdo įrašus, kuriuose yra kalbama apie R.Pociaus atsistatydinimą lėmusias aplinkybes rasite nuorodose žemiau.

https://www.youtube.com/watch?v=s_ZmUaAokjE&t=3516s https://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2022/10/24/news/po-buvusio-vst-vado-mestu-skandalingu-kaltinimu-a-bilotaitei-vrm-atsakas-jis-melavo-24961673