Apie lyderystę ir „moskvičių“

Naujienų portaluose pastaruoju metu vis pasirodo pranešimai, kad ant Marijos žemės jau yra mesija, kuri bematant, neva iškopė į kažkokių reitingų viršunes. Pasirodo ją žmonės rinktų, jei reikėtų rinkti šiandien arba vėliausiai poryt. Mesija- tai socialdemokratų partijos sąlyginai naujai išrinkta „lyderė“ V.Blinkevičiūtė. Kodėl lyderė parašyta kabutėse? Kažkodėl ne tik šios, t.y.  socialdemokratų, bet ir kitų partijų pirmininkai žurnalistų dažnai vadinami lyderiais, nors retas jų turi tikram lyderiui būdingų savybių, t.y. asmenybės savybių, kurias apibrėžia ne vienas kriterijus. Minėti partijų vedliai tiksliau turėtų būti įvardijami kaip partijų vadovai arba sekretoriai.

Ką bendro turi iš europarlamento įvykius Lietuvoje sekanti V.Blinkevičiūtė ir sovietinis automobilis „Moskvič“. Manyčiau turi, bet apie viską nuo pradžių.

Profailingas, kuris kaip metodika naudojamas žmogaus psichologinės elgsenos nustatymui ir prognozavimui, gali stebėtinai tiksliai apibūdinti ir asmens lyderystės potencialą. V.Blinkevičiūtės atvejų rėmiausi turimais jos parašo pavyzdžiais bei laisvai prieinama vaizdine medžiaga- politikės dalyvavimu televizijos laidose.

Pirmas etapas- grafologija. Kadangi tikiu mokslu, kuris vadinasi grafologija ir šią asmens psichologinio portreto sudarymo metodiką nuolat praktikuoju jau ne vienerius metus, nusprendžiau patikrinti ar tikrai minėta ponia, o gal panelė, yra toji būsima socdemų, o gal ir visos, nusivylusios lyderystės vakuumų politikų tarpe, tautos galima lyderė.

Taigi, grafologinis šios politikės parašo įvertinimas. Pagal tam tikrus kriterijus rašte bei paraše grafologai ganėtinai tiksliai gali įvertinti asmens lyderystės lygmenį ir potencialą, net nematę pasirašiusio asmens. Kokie tie kriterijai, kuriais vadovaujasi rašysenos analizės specialistai. Tai parašo dydis ir proporcijos atskirose zonose, pasvyrimas ir kryptis, ritmika ir identifikacija, dinamika ir spaudimas. Šiuo atveju grafoanalizei turėjau du V.Blinkevičiūtės parašus. Vienas 2004 metų, kitas suraitytas jau 2015 metais.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grafoanalizės rezultatai nenustebino, bet tikriausiai, nustebins bei kiek nuvils socialdemokratus bei mesijų apsireiškimų išsiilgusius šalies piliečius. Įvertinęs parašą lyderystės neaptikau. Net mažiausios užuomazgos. Jokios. Suintriguotas ir, kaip mėgsta pritraukti skaitytojus žurnalistai, šokiruotas nusprendžiau į pagalbą pasitelkti profailingą (angl. profiling), metodiką, kuri žmogų įvertina remiantis visais įmanomais šaltiniais, t.y. neverbaline, verbaline bei paraverbaline komunikacija, kūno kalba ir t.t. Peržiūrėjau net kelioliką pastarųjų metų vaizdo įrašų su šios politikės pasisakymais. Visose laidose pastebėjau V.Blinkevičiūtės retorikos išskirtinį ypatumą. Jos tikslas, o gal net ir viso gyvenimo kredo- patikti ir įtikti. Ši politikė akivaizdžiai turi polinkį į demagogiją ir populizmą. Visa neva geraširdės ir tautą užjaučiančios tetos retorika paremta štampais, o asmeniniai pasiekimai matuojami ne nuveiktais darbais, o partijos paskirtame poste ant kėdės prasėdėtų metų skaičiumi. Susidarė įspūdis, kad politikė neįgali atsakyti į konkrečius klausimus. Atsakymai arba abstraktūs, arba kupini dviprasmybės, kitaip tariant, tinkantys visiems galimiems variantams. Perfrazuosiu trumpą iš vieno anekdoto pasiskolintą dialogą, kone idealiai  iliustruojantį šios politikės diplomatiškumą, o tiksliau prisitaikėliškumą. Jei tetos Vilijos paklaustumėte: „Kiek bus du kart du?“, teta Vilija paklaustų: „O kiek reikia?“. V.Blinkevičiūtės retorikoje nėra asmeninę atsakomybę liudijančių frazių, kaip antai, „mano nuomone“, „aš manau“, „esu įsitikinusi“. Vietoj jų išgirsime „socialdemokratai nusprendė“, „reikia susitikti ir aptarti“ ir panašų retorinį, demagoginį muilą, parodantį, kad ši politikė tėra butaforinė figūra, kuriai svarbu tik asmeninis įvaizdis ir reitingai, ir šilta kėdė, neabejotinai. Kaip atrodo demagoginis dumblas išvysite vaizdo įraše.

Patys socialdemokratai matomai ne vienerius metus vadovaujasi principu, pagal kurį, pasak vieno kandidato į prezidentus, jei beždžionė jau daug kartų buvo rodyta per televiziją ar naujienų portaluose, tai tauta ją pamils ir išrinks. Panašiai nutiko, kai į rinkimų trasą buvo pastatytas L.Linkevičius, pats lyderystės turintis lygiai tiek pat, kiek ir teta Vilija, t.y. nulį, ar net mažiau. Pastarasis su V.Blinkevičiūte galėtų varžytis nebent svorio kategorijoje. Čia nejučiomis peršasi kitas socdemų tariamų lyderių tautai pateikimo principas- gero žmogaus turi būti daug.

Tad kas bendro tarp V.Blinkevičiūtės ir „moskvičiaus“. Jei šį sovietų technikos šedevrą nušpakliuosit ir perdažysit, uždėsit „ trendinius lietniakus“- laikmečio madą atitinkančius lengvo lydinio ratlankius (aut. past.), visvien tai bus tik „moskvičius“- automobilis, kurį pagal talonus anais gūdaus sovietmečio laikais skirdavo valdžiai pataikaujantiems, politiškai korektiškiems ir nusipelniusiems „klapčiukams“. Socialdemokratų partija, kalbant automobilių serviso žargonu, paskutiniu metu panaši į vadinamąją „atrabotkę“- panaudotą variklių alyvą (aut. past.), kurioje pusė amžiaus sukasi nudilusios ir visom prasmėm pasenusios detalės. Bet juk minėtoje partijoje tikrai yra energingų, perspektyvių ir lyderystės nestokojančių asmenybių. Stebina ir tai, kad užuot savo „stumiamus“ kandidatus į svarbius postus apmokytų kūno kalbos bei retorikos meno, žinoma, pasitelkę specialistus, socialdemokratų strategai pasitenkina demagoginę miglą skleidžiančiomis vidutinybėmis, neturinčiomis nei charizmos nei padoresnio mentaliteto.

Dar vienas asmenine intuicija paremtas pastebėjimas. Ruošiant V.Blinkevičiūtės profilį, peržiūrėjus ne vieną vaizdo įrašą bei keliasdešimt šios politikės nuotraukų, neapleido nuojauta, kad šios politikės tikrai nepriimtu į anoniminių abstinentų klubą…

Nors profailingo atstovai neužsiima profesine orientacija, tačiau jei reikėtų rekomenduoti tinkamą darbo vietą šiai politike prisistatančiai europarlamentarei, manyčiau, tinkamiausia vieta galėtų būti LR Seimo valgyklos bufetas. Ten V.Blinkevičiūtė tikrai geriausiai galėtų realizuoti, atrasti save, galėtų „būti savo vietoje“. Teta Vilija bendrautų diskusijose su parlamentarais ir Seimo svečiais, kitaip tariant, beveik kasdien jaustų šalies politinį pulsą. Pritartų visoms visų partijų atstovų, įraudusiais veideliais (nuo darbo) laukiančių eilėje pakartoti įstatymų leidybą inspiruojančių stipresnių skysčių, nuomonėms. Neabejotinai V.Blinkevičiūtei bufeto vadovės pozicija vienareikšmiškai padėtų įgyvendinti jos utopinę svajonę tapti premjere, nesvarbu, kad bufeto- juk vienoje vietoje suburti visų partijų atstovus, skirstyti lėšas, nors ir skysčių pavidalu, geriausia, kas galėtų nutikti šiai lyderyste neapdovanotai tetai.

Politikės profilio įvertinimas: lyderystė 0 (nulis), charizma 2 (dvejetas).

Profilio sudarymas paremtas asmenine kompetencija ir yra asmeninė profailingo eksperto nuomonė.

P.S. Eksperto nuomonė gali ne visuomet sutapti su tautos nuomone.

Bet koks šios apžvalgos arba jos fragmento naudojimas galimas tik su rašytiniu autoriaus sutikimu.