Rašymas ranka ne tik estetika

Atsisakydami ranka rašyto teksto tiek, mokiniai, tiek suaugusieji gali būti kiek neįžvalgūs ir trumparegiški. Apie tai vis garsiau ima kalbėti žinomi pedagogai bei mokslininkai. Kompiuteriai, planšetiniai kompiuteriai, mobilieji įrenginiai iš mūsų gyvenimo išstumia ranka rašytas eilutes. Žinutės arba laiškai draugams ir artimiesiems šiandien rašomi spaudant klavišus ar baksnojant ekraną. Monrealio universiteto atlikti tyrimai parodė, kad rašydamas ranka žmogus gerina sintaksę ir net skaitymo sugebėjimus.

Nepervertinant grafoanalizės, parašytame žodyje galinčios įžvelgti rašiusiojo charakterio bei būdo bruožus, galima drąsiai teigti, kad mūsų rašymo maniera atitinka mūsų minčių ir saviraiškos manieras.

Jungtinėse valstijose pastebimos mokinių tėvų pastangos į mokyklas grąžinti kuo daugiau rašymo ranka. Tai pagrįsta ne tik intuityviu emocionalumu, bet ir moksliniais tyrimais.

Vieni jų parodė, kad rašant rankų motorika leidžia mums laisvai išreikšti save, per daug negalvojant kaip parašyti vieną ar kitą žodį taisyklingai. Rašymas ranka padeda sklandžiau sudėlioti raidžių seką, išvengiant rašymo atbulai, kas dažnai nutinka renkant tekstą klaviatūra, kai žodyje sukeičiamas raidžių eiliškumas.

Šiandien tokia mūsų gyvenimo sritis, kaip laiškų rašymas ranka yra ties išnykimo riba. Tačiau svarbūs sveikinimai, dedikacijos, kuriuos siunčia šalių vadovai vieni kitiems, vis dar rašomi ranka. Nors jie dažniausiai būna užrašyti įgudusių kaligrafijos meistrų rankomis, tai laikoma aukštos pagarbos ženklu. Save gerbiančios verslo įmonės svarbius ir gerbiamus partnerius ar klientus taip pat sveikina tik ranka rašytais tekstais.

rastas ranka web

 

 

 

 

 

 

Neretai tenka išgirsti, kad net nemokantys dailiai rašyti, pastabas, užduotis kalendoriuje, žinutes šeimos nariams stengiasi užrašyti ranka. Tai motyvuoja ir suartina žmones.

Viena iš svarbesnių motyvacijų dažniau rašyti ranka yra tai, kad rašydami ranka mes laviname savo smegenų veiklą, ko negalima pasakyti apie bendravimą su kompiuteriu. Kita vertus rašymas ranka padeda mums išlaikyti savo individualumą, t.y. būti kiek kitokiais nei aplinkiniai, juk kiekvieno mūsų raštas yra labai individualus ir išskirtinis.

Reikėtų paminėti, kad žmonės vėl atranda rašymo naudą ir jo estetinę pusę- grožį. Užsienyje pastebimas vis didėjantis susidomėjimas kaligrafija– menu mokančiu gražiai rašyti. Kaligrafijos populiarumas auga ir Lietuvoje. Svarbu pažymėti, kad kalba eina ne apie rytietišką kaligrafiją, kai „rašoma“ daugeliui mūsų nesuprantamais kinų ar japonų hieroglifais, o apie tradicinę europietiškąją kaligrafiją lotyniškais rašmenimis. Belieka pasidžiaugti, kad kaligrafijos kursų lankytojai ne dailės mokyklų studentai, o pačių įvairiausių profesijų žmonės, jaučiantys poreikį dažniau mintis bei informaciją ant popieriaus lapo palikti dailiai užrašytus ranka. Juk tai netik gražu bet ir sveika.

Parašykite komentarą