Rašymą ranka šiandien mėgina išstumti naujausios technologijos, kurių dėka mes užuot perkėlę savo mintis ant popieriaus lapo tai darome barškindami klaviatūrą arba išmaniojo įrenginio stiklinį paviršių.
Rašyti ranka yra daug naudingiau nei manote. Pasirodo kuo dažniau rašome ranka, tuo greičiau suvokiame informaciją bei sklandžiau dėstome mintis kalbėdami.
Kelios priežastys klaviatūrą dažniau pakeisti į rašymą ant popieriaus. Tai mūsų smegenims atneš daug naudos.
1. Geriau įsiminame informaciją. Rašymo procesas pajungia ypatingą mūsų smegenų zoną. Ji veikia tarsi filtras blokuojantis pašalinę informaciją. Rašydami raides ant popieriaus mes geriau susikoncentruojame, tad smegenys įdėmiau seka tai, ką tuo metu darome. Kiekvienai raidei parašyti reikia specifinio rankos judesio, tuo tarpu naudojant kompiuterio klaviatūrą tereikia paspausti reikiamą klavišą. Psichologai pastebėjo, kad rašymas ir kaligrafija padeda įveikti net disleksiją- specifinį „skaitymo“ sutrikimą.
2. Sklandžiau dėstome mintis. Nemažai žinomų kūrėjų rašančių scenarijus, romanus ar pjeses liko ištikimi tradicinėms rašymo priemonėms, tuo tarpu kai jų kolegos mieliau pasirinko klaviatūras. Rašantys ant popieriaus atviravo, kad jiems būdavo lengviau savo mintis pradžioje užrašyti ranka ir tik po to viską perkelti į kompiuterį.
Vieno Vašingtono universiteto psichologai pastebėjo, kad mokinių rašiusių ranka tekstas buvo išsamesnis, pasižymėjo įvairove, o sakinių konstrukcija sudėtingesnė. Taip pat rašiusieji ranka tas pačias užduotis atlikdavo greičiau nei jų bendraamžiai, spausdinę kompiuterio klaviatūra.
3. Rašymas nuima stresą. Dažniau rašydami ranka mes dažniau išreiškiame savo individualumą. Kiekvieno žmogaus raštas unikalus, kaip ir jo pirštų atspaudai. Asmens individualumas rašte pasireiškia raidžių dydžiu ir forma, eilučių pasvyrimu bei teksto komponavimu lape. Psichologai teigia, kad įprotis užrašyti savo išgyvenimus ant popieriaus sumažina jų aštrumą. Taigi, dienoraščiai gali būti veiksminga asmens saviraiškos ir kūrybinės energijos pažadinimo priemone. Net kalbėdami telefonu daugelis mūsų neretai tuo pat metu keverzodami kažką ant popieriaus pailsime ir nuimame stresą. Tai viena geriausių terapijų. Norėdami pailsėti rašydami pasirinkite tinkamą priemonę. Šratinukai tam mažiausiai tinkami- juos turime stipriau spausti, o tai vargina ir ranką, ir smegenis. Rašykite rašaliniu plunksnakočiu ar kita lengvai rašančia priemone. Rašyti bus smagiau ir raštas bus gražesnis.
4. Lengviau susikoncentruoti. Dirbdami kompiuteriu mes per daug apkrauname savo jutiminę sistemą. Monitoriaus mirgėjimas, kursoriaus judėjimas bei pagunda tuo pat metu vienu mygtuko paspaudimu greitai pasiekti bet kokią, net ir nelabai reikalingą informaciją lėtina kūrybinius gebėjimus. Tuo tarpu kai prieš akis tėra tik popieriaus lapas ir rašymo priemonė, smegenys visus savo pajėgumus sutelkia atlikti konkrečią užduotį.
5. Smegenys ilgiau išlieka jaunos. Rašydami ranka, skirtingai nei klaviatūra, mes pajungiame skirtingas smegenų zonas, atsakingas už mąstymą, kalbą ir darbinę atmintį. Dažnas rašymas ranka tarsi papildoma treniruotė smegenims. Ryšys tarp kongnityvių gebėjimų būsenos ir rašymo įgūdžių neliko nepastebėtas psichologų. Palyginę pacientų senus dienoraščius rašytus ranka ir naujus, rinktus kompiuterio klaviatūra pastebėjo didelius skirtumus fomuluojant mintis. Psichologų teigimu, rašymo ranka įgūdžių lavinimas gali būti veiksminga priemonė norintiems kuo ilgiau išsaugoti proto aštrumą.
Taigi, rašymas ranka- kaligrafija, ne tik gražu bet ir sveika.